Torek, 8. junij 2021
Borštnikovo srečanje je pripravljeno
Danes je pred SNG Maribor potekala novinarska konferenca, na kateri smo predstavili program 56. Festivala Borštnikovo srečanje. Na predstavitvi so sodelovali umetniški direktor festivala Aleš Novak, selektor tekmovalnega programa Rok Bozovičar in direktor SNG Maribor Danilo Rošker. Borštnikovo srečanje bo letos potekalo med 14. in 27. junijem, vztrajali smo pri odločitvi, da bo izvedeno v živo, pred občinstvom, ne glede na to, da so se medtem mnogi evropski festivali odločili za hibridne, digitalne in spletne izvedbe. Festival prinaša kakovosten in raznolik gledališki program in je pomemben za promocijo in uveljavljanje slovenske gledališke ustvarjalnosti, povezanosti slovenskega gledališkega prostora, razvoj novih občinstev, relevantnost strokovnih presoj in vrednotenje ustvarjalnih dosežkov, prav tako pa tudi za mednarodno promocijo slovenskega gledališča ter razvoj strokovne refleksije.
Osrednji del festivala predstavlja nerealiziran tekmovalni program iz leta 2020, v katerem se bo zvrstilo osem predstav po izboru selektorja Roka Bozovičarja, ki si je v gledališki sezoni 2019/2020 ogledal več kot 110 uprizoritev, na katere je tokrat lahko pogledal tudi s časovne distance. "Tekmovalni program tako v aktualizacijo stopa po letu dni, po travmatičnem obdobju, v katerem si gledališče ni uspelo izboriti možnosti predaha in refleksije. S tem ne mislim zgolj na premislek produkcijskih pogojev, ki s hitrim tempom proizvodnje izčrpavajo ustvarjalce in z repertoarno inercijo topijo ustvarjalno občutljivost, temveč zlasti refleksijo odnosov znotraj gledališke skupnosti ter relacij do vloge gledališča v javni sferi. Koronski ukrepi, poteze kulturne politike in Mia Skrbinac so odprli prostor možnosti številnih premikov, vendar gledališče ni zmoglo napora koraka v njegovo potencialnost," je povedal Bozovičar in dodal, da se "kljub nezaznamovanosti sezone in tekmovalnega programa s sedanjim kontekstom in morda prav zaradi oddaljenosti, v tekmovalnem izboru jasneje pokažejo vidiki in dileme, ki vztrajajo v središču družbenega in umetniškega interesa. Kot tehtnejši poudarek se izkazuje družbena marginalizacija drugega oziroma ženska pozicija, prav tako močno odzvanjajo generacijski konflikt, sistemska protiustavnost in soočanje z duševnimi motnjami, ki v času pospešenega nadoknadenja zamujenega razkrivajo samoumevne ideologije vsakdana, pa tudi neizogibne človeške in gledališke minljivosti."
Festival kljub negotovim časom ohranja tudi mednarodno razsežnost, saj se ga bodo udeležili številni gostje iz tujine, med njimi skupina Eastman mednarodno uveljavljenega režiserja in koreografa Sidija Larbija Cherkaouija, katere gledališka predstava Nomad bo pospremila slavnostno odprtje festivala v petek, 18. junija, ob 20. uri v Veliki dvorani SNG Maribor. "V spremljevalnem programu se bo zvrstilo kar osem tujih gledaliških predstav, gostimo več okroglih miz in panelnih diskusij z mednarodno udeležbo ter niz zanimivih glasbenih dogodkov. Strokovni program že tradicionalno pripravljamo v sodelovanju s številnimi partnerji in soorganizatorji," je povedal Aleš Novak in v tujem delu programa izpostavil še "gostovanje Berliner Ensemble s predstavo Pločevinasti boben v režiji umetniškega direktorja gledališča Oliverja Reeseja, ki bo tudi gost našega festivala in igralski izvedbi sijajnega igralca Nica Holonicsa, ter projekt, ki ga pripravljamo v sodelovanju z Italijanskim inštitutom za kulturo v Ljubljani - glasbeno gledališki Klub Taiga (Dear darkness) v izvedbi Teatro di Roma – Teatro Nazionale (IT)."
Festival nadaljuje prizadevanja za vzgojo novih občinstev ter vključenost študentov, čemur sta namenjena sklopa Mlado in Študentsko gledališče, letos pa program selijo tudi pred domove za starejše občane in druga nova prizorišča.
Prenesi datoteke
- Gradivo za medije [DOCX / 570 KB]